Pompa ciepła powietrze woda jak działa?

Na pewno każdy właściciel domu czy to starego czy nowo wybudowanego zdaje sobie sprawę z tego, iż ogrzewanie pomieszczeń jest bardzo ważne. Szczególnie w zimę, gdy temperatury są minusowe. Jednak ludzie się na tym nie za bardzo znają. Jedni wybierają piece na pellet czy ekogroszek, a jeszcze inni wolą inne sposoby ogrzewania. Jednak jak to wygląda w przypadku pomp ciepła? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić odpowiedź na zagadnienie: pompa ciepła powietrze woda jak działa?. To bardzo pomocny tekst, szczególnie dla osób, które właśnie zastanawiają się nad wyborem pompy ciepła. Być może komuś pomoże w wyborze, dlatego też naprawdę warto go przeczytać aby remont nie sprawił kłopotów.

Pompa ciepła powietrze woda jak działa?

Warto na samym początku dodać, iż popularność powietrznych pomp ciepła znacznie rośnie, nawet na polskim rynku. Z roku na rok jest coraz lepiej. Dlaczego warto zakupić właśnie taką pompę? Otóż wszystko dlatego, iż są one dostępne praktycznie dla każdego budynku mieszkalnego, czy to dla starego budynku czy dla nowego. Dodatkowo warto wspomnieć, iż ich montaż jest dość prosty. Jeśli chodzi o cenę to nie jest taka duża, jest wręcz korzystna. Tylko pytanie jak ona w ogóle działa i dlaczego warto w ogóle w nią zainwestować?

Na pewno nie każdy wie, ale pompa ciepła powietrzna uważana jest przede wszystkim za źródło energii odnawialnej, które wykorzystuje energię nagromadzoną w powietrzu. Mowa tutaj o ogrzewaniu lub chłodzeniu budynku mieszkalnego. Tego typu pompa wykorzystuje powietrze z zewnątrz, które dzięki czynnikowi chłodniczemu i odpowiedniemu sprężeniu jest w stanie wytwarzać ciepło użytkowe. Takie ciepło jesteśmy w stanie wykorzystać do ogrzewania i przygotowania ciepłej wody użytkowej.

Taka technologia oparta jest przede wszystkim na bardzo prostym i dobrze znanym mechanizmie. Wykorzystywany jest on między innymi w lodówkach. Z czego składa się taka pompa? Otóż są to: sprężarka, skraplacz, zawór rozprężny i parownik. Warto dodać, iż czynnik chłodniczy to nic innego jak ciecz, która krąży wewnątrz układu, wrząc pod niskim ciśnieniem i w niskiej temperaturze pobiera ciepło. Ponadto w takim układzie znacznie wzrasta ciśnienie oraz temperatura.

Zadajmy sobie jednak teraz pytanie, do czego można takie urządzenie podłączyć. Otóż można podłączyć ją między innymi do już istniejącej wcześniej instalacji grzewczej. Odbiornikami są głównie kaloryfery, lub instalacja podłogowa. A czy działa o każdej porze roku, nawet w zimie? Oczywiście, że tak. Wszystko przez to, że pompa działa efektywnie nawet gdy na zewnątrz panuje niska temperatura nawet do -25 stopni Celsjusza. A to daje oczywiście możliwość ogrzania domu i wody nawet w zimie.

Jak każde urządzenie, również i pompa ma swoje zalety, do których można zaliczyć między innymi:

  • dostępność i uniwersalność – Wiadomo, że można montować pompę w starym i nowym budownictwie. Nie zajmują dużo miejsca, co jest dobrą informacją dla każdej osoby, która tego miejsca zbyt dużo nie ma.
  • prosta i szybka w montażu – Nie musimy wiercić odwiertów. Montażem zajmuje się tylko i wyłącznie doświadczony instalator. Zrobi to w około 3 dni.
  • jest wielofunkcyjna – Chodzi o to, iż można wykorzystać ją zarówno do ogrzewania domu, wody użytkowej, jak i do chłodzenia pomieszczeń.
  • bezpieczna – To jest dobre rozwiązanie, gdyż w ogóle nie ma ryzyka wybuchu, zaczadzenia czy pożaru.
  • ekologiczna – Jej eksploatacja w ogóle nie powoduje emisji szkodliwych związków do środowiska.
  • oszczędna – Urządzenia te korzystają tylko i wyłącznie z odnawialnych i darmowych źródeł energii.
  • długa żywotność – Według informacji pompa ciepła jest w stanie działać ponad 20 lat.
  • tania eksploatacja

Jak widać pompa ciepła to bardzo dobre i dość tanie rozwiązanie. Dlatego jeśli ktoś ma wybór to zdecydowanie powinien zastanowić się właśnie nad kupnem pompy ciepła.