Planowanie mieszkania z programem – na co zwracać uwagę?

Program do planowania mieszkania jest coraz częściej wykorzystywany nie tylko przez specjalistów zajmujących się aranżacją wnętrz. Dzisiaj każdy, kto chciałby samodzielnie zaplanować wnętrza a jego wiedza dotycząca obsługi komputera jest w stopniu podstawowym, może z takiego programu skorzystać.

Do daje wykorzystanie programu do planowania mieszkania?

Stosowanie programów kompute -rowych ma wiele zalet. Przede wszystkim znacznie ogranicza czas i koszty związane z ewentualnymi zmianami. Na ekranie komputera można bowiem zaplanować wszystkie wizje i sprawdzić, czy wybrane meble bez problemu zmieszczą się w aranżowanym pomieszczeniu. Często zdarza się, iż wykonane na szybko pomiary pomieszczeń czy interesujących mebli różnią się od siebie. W praktyce może to oznaczać spore problemy, czasem wystarczy centymetr różnicy aby zakupione meble nie mogły być ustawione zgodnie z zamysłem. Nie zawsze kupione meble można zwrócić, co naraża właścicieli mieszkania na dodatkowe koszty, związane na przykład z zakupem nowych mebli.

Darmowy czy płatny?

Na rynku jest bardzo wiele programów do planowania przestrzeni, zarówno w wersach darmowych jak też płatnych. Wybór odpowiedniego zależy wyłącznie od potrzeb danej osoby. Jeśli ktoś poszukuje rozwiązania do jednorazowego zaplanowania przestrzeni, na pewno powinien poszukać darmowego oprogramowania. Z płatnych rozwiązań korzystają zazwyczaj specjaliści zajmujący się na co dzień aranżacją wnętrz. Darmowe programy charakteryzują się dość prostą obsługą, aby nikt nie miał problemów z korzystaniem z nich. Wiele z nich umożliwia również korzystanie z gotowych modeli mebli, które wystarczy jedynie ustawić na stworzonym płaskim planie, aby móc sprawdzić czy będą pasowały. Mowa tutaj zarówno o kolekcjach proponowanych przez wielu producentów mebli jak też po prostu o szafkach w określonych wymiarach.

Nie tylko meble są istotne

Dla wielu osób ważne jest to, czy program do planowania mieszkania posiada również inne funkcje niż tylko możliwość ustawienia mebli. Mowa tutaj o takich jak wybranie koloru ścian czy pokrycia podłogi. Te elementy bowiem są bardzo istotne przy aranżacji wnętrz i znacząco wpływają na całokształt. Niektóre programy wyposażone są również w funkcje, które umożliwiają określenie natężenia światła słonecznego w pomieszczeniu. Często jednak obsługa tych funkcji wymaga nieco więcej wiedzy, dlatego nie każdy się na nie decyduje. Ponadto funkcje dotyczące mebli, czyli na przykład możliwości korzystania z gotowych kolekcji mebli do planowania przestrzeni czy możliwość dopasowania również ich kolorystyki mają znaczenie dla użytkowników programów.

Jak rozpocząć planowanie mieszkania z programem?

Aby rozpocząć planowanie mieszkania przy pomocy programu, rozpocząć należy od jego pobrania i instalacji. Niektóre wymagają utworzenia konta, inne zaś umożliwiają zaplanowanie przestrzeni bez takiej potrzeby. Zdarzają się również programy, które dają możliwość korzystania z nich online, bez konieczności pobierania ich na komputer. Kolejnym krokiem jest dokładne obmierzenie pomieszczenia. Zazwyczaj program podpowiada, które wymiary należy nanieść i jak prawidłowo dokonać pomiarów. Wiele osób mierzy przestrzeń nieco wyżej niż poziom podłogi. Należy jednak pamiętać o tym, iż stosowaniu listew przypodłogowych zmniejsza dostępną powierzchnię na której można ustawić meble. Jest to istotne szczególnie w sytuacji, gdy ktoś planuje ustawienie mebli w taki sposób, aby zajmowały całą powierzchnie ściany. Warto wówczas od zmierzonej długości odjąć szerokość listew przypodłogowych, aby mieć pewność że meble bez problemu zmieszczą się w pomieszczeniu. Tak samo ważne jest dokładne zaznaczenie okien, zwłaszcza jeśli w ich okolicy lub pod nimi mają być ustawiane meble. Najczęściej wystarczy jedynie postępować zgodnie ze wskazówkami i podpowiedziami programu, aby bez problemu i stosunkowo szybko zaplanować samodzielnie przestrzeń.