Palety – doskonały materiał na wiatę
Trendy które stawiają na ekologię i przetwarzanie niepotrzebnych już przedmiotów na inne, stają się z każdym rokiem coraz popularniejsze. Wiele z projektów można bez problemu wykonać samodzielnie, bez konieczności posiadania wielu narzędzi czy wybitnych zdolności w zakresie majsterkowania. Jednym z takich właśnie projektów, po które sięga coraz więcej osób jest wiata na drewno z palet.
Dlaczego właśnie palety?
Palety obecnie są powszechnie wykorzystywane w wielu dziedzinach, przede wszystkim w transporcie. Bywa, że z różnych powodów, na przykład drobnych uszkodzeń klasyfikowane są jako nienadające się do dalszego użytku w sposób dla nich przewidziany. Wówczas bez problemu zazwyczaj mogą być wykorzystane do stworzenia z nich wielu ciekawych i niepowtarzalnych projektów. takie jak wiata na drewno nie wymagają zbyt wielu przygotowań, a zaletą jest możliwość dopasowania jej wymiarów do potrzeb i oczekiwań budującego.
Co przygotować do wzniesienia wiaty na drewno z palet?
Głównym materiałem, jaki jest potrzebny do wzniesienia wiaty jest odpowiednia ilość palet. Tutaj każdy powinien samodzielnie określić wielkość gotowej wiaty, jaka jest dla niego najlepsza. Ponadto istotne jest także to, czy ma być ona wykonywana łącznie z podłogą, czy też nie. Od tego zależy ilość niezbędnego materiału. Poza paletami przydatne będą odpowiednio dobrane wkręty jak również stalowe kątowniki, pozwalające na stabilizację kątów. Plus należy zaopatrzyć się w belki o odpowiednio dobranym rozmiarze, które będą stanowić szkielet całej konstrukcji. Nieodzowne również będą dobre narzędzia, czyli wkrętarka, wiertarka, poziomnica jak również narzędzia do ewentualnego przycinania palet.
Montowanie wiaty
Sposobów na wykonanie wiaty z palet jest kilka. Wybór najlepszego uzależniony jest często od tego, w jakim miejscu ma się ona znajdować. Jeśli postawiona będzie w dość osłoniętym od wiatru miejscu, wówczas jej konstrukcja może być delikatniejsza, na przykład z jednej warstwy palet. W przypadku wiaty stawianej na bardziej otwartej przestrzeni warto rozważyć opcję podwójnych ścian. Skręcanie palet plecami ze sobą pozwoli na znaczne zwiększenie stabilności konstrukcji. Podstawą jest wykonanie szkieletu z belek, do którego następnie będą przytwierdzane palety. Odpowiednia ilość wkrętów zastosowanych do połączenia palet ze sobą jak również ze szkieletem jest niezwykle istotna, tak samo jak stosowanie metalowych kątowników. Dobrze jest tak zaplanować wymiary wiaty, aby jak najmniejsza ilość palet wymagała cięcia, co zwiększa stabilność konstrukcji. Daszek nad wiatą jest ostatnim elementem konstrukcji, wybór materiału wykorzystanego do jego pokrycia jest wyłącznie kwestią gustu stawiającego.
Wykończenie wiaty
Palety zazwyczaj wykonywane są z surowych desek. Dlatego aby postawiona z nich wiata służyła jak najdłużej, dobrze jest pomyśleć o jej właściwym zabezpieczeniu. Mowa tutaj o impregnacji palet lub pomalowaniu wiaty specjalnymi farbami, które nie tylko zabezpieczą całą konstrukcję ale również pozwolą nadać jej wybrany kolor. Co do zasady wiata pozbawiona jest drzwi, niektórzy jednak decydują się na ich wykonanie, aby ochronić zgromadzone drewno na przykład przed nawiewaniem śniegu czy deszczu. Drzwi również mona wykonać z palet, ale doskonale sprawdzą się także te wykonane z desek. Prace takie jak zabezpieczenie konstrukcji wiaty dobrze jest wykonywać przed pokryciem daszku. Niektórzy aby uzyskać jeszcze lepsze zabezpieczenie, decydują się na zastosowanie odpowiednich środków na materiały z których ma być wzniesiona wiata, a po jej zestawieniu dodatkowo ma pomalowanie czy polakierowanie wiaty. Samodzielnie wykonana wiata nie tylko jest powodem do dumy, ale również pozwala na wygospodarowanie ciekawego miejsca na przechowywanie drewna do kominka czy centralnego ogrzewania. Dzięki niej na pewno można na podwórku utrzymać porządek.