Ocieplenie domu samemu

Na pewno każdy kto posiada swój dom jednorodzinny zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne jest ocieplenie domu. Wszystko po to, aby w zimę ciepło nie uciekało podczas gdy palone jest w piecu. Większość zatrudnia do takiej czynności fachowców. Jednak czy możliwe jest samodzielne wykonanie takiego ocieplenia? Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić jak zrobić ocieplenie domu samemu. Dlatego jeśli ktoś się do tego przymierza to warto, aby zapoznał się z treścią. Być może ktoś dowie się z niego czegoś ciekawego.

Remont domu – czy można ocieplić dom samodzielnie?

Wszyscy wiedzą i zdają sobie sprawę z tego, że ocieplenie domu jest podstawą. Wszystko po to, aby można było mieszkać komfortowo i mieć niższe rachunki za energię cieplną. Większość osób woli zatrudnić do wykonania termoizolacji fachowców, jednak można to zrobić samodzielnie. Nie jest to, aż tak bardzo skomplikowane.

Jeśli zatem ktoś chce zaoszczędzić pieniądze i zrobić to samodzielnie to musi pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Jeśli każdy ich będzie przestrzegał to będziemy mieli pewność, że założona termoizolacja będzie nie tylko spełniać założone funkcje, ale także będzie niezwykle trwała i efektowna. Co jest ważne? To oczywiście przygotowanie podłoża i zaprawy klejącej. Ale czy tylko to jest ważne? Oczywiście, że nie. Jest kilka ważnych kwestii. Szczególnie ważne jest to, aby przed rozpoczęciem prac dokładnie sprawdzić podłoże. Dlaczego to jest ważne? Otóż jeśli będzie złe, ocieplenie nie wyjdzie tak jak powinno. Dlatego też musi być ono nie tylko równe i całkowicie suche, ale także pozbawione rozmaitych zanieczyszczeń oraz oczywiście kurzu. Usuń je zatem za pomocą gąbki i wody pod ciśnieniem. Jeśli robimy to na starym tynku to musimy pozbyć się wszystkich odpadających elementów. Następnie trzeba je uzupełnić zaprawą klejącą. Dopiero w takim momencie możemy nałożyć grunt. Wiadomo, że ocieplenie bardzo dobrze wpłynie także na estetykę budynku.

Następnie trzeba przymocować listwę, aby można było rozpocząć prace. Co jest jeszcze ważne? otóż zawsze przed rozpoczęciem pracy trzeba pamiętać aby ochronić przed zabrudzeniem wszystkie swoje okna. Jak to można zrobić? To nic trudnego, gdyż wystarczy oklejać je folią. Ważne jest także to, aby rusztowanie było osłonięte siatką, zabezpieczającą elewację przed nadmiernym nasłonecznieniem i wiatrem. Dzięki temu materiał będzie szybciej schnął i to równomiernie. Kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniej zaprawy klejącej. Wszystko ma być robione zgodnie z zaleceniami producenta. Mieszamy zaprawę specjalnym mieszadłem. Następnie trzeba przyłożyć do wyłożonej gruntem ścany styropian biały bądź grafitowy. To od nas zależy jaki wybierzemy. Ten drugi jest zdecydowanie lepszy, ale droższy. Przyklejamy go od dołu podroża, tuż przy listwie. Jeśli trzeba wzmocnić to dodatkowo kołkami to trzeba to zrobić. To bardzo ważne. Musi być wszystko robione zgodnie z instrukcją. Trzeba także dokonać zatopienia siatki zbrojnej. Najlepsza będzie ta, która została wykonana z włókna szklanego. Bardzo ważnym, a zarazem ostatnim krokiem jest nałożenie podkładu gruntującego, po którego wyschnięciu na ścianę aplikuje się wybrany tynk. I to wszystko.

Dlatego też jeśli bardzo dokładnie wykonasz zadania, które zostały opisane w powyższych krokach, to możesz być pewny, że samodzielnie jesteś w stanie stworzyć doskonałą termoizolację budynku. Ważne aby przygotować się do tego w odpowiedni sposób, no i uwierzyć w siebie i swoje możliwości. To bardzo ważne. Jeśli jednak nie masz odwagi i czasu to zleć to zadanie fachowcom. Jednak będziesz musiał pamiętać, że zapłacisz nie tylko za materiał, ale także za robociznę. Gdybyś to zrobił samodzielnie to na pewno koszty były by znacznie mniejsze. Można by było trochę zaoszczędzić i wydać na coś innego. Wybór należy do Ciebie.