Malowanie kafli na podłodze

Nawet najpiękniejsza aranżacja z czasem staje się nudna, nawet najlepszej jakości kafelki po pewnym czasie tracą swój blask. Podłoga powinna wyglądać dobrze, komponować się z aranżacją pomieszczenia. Dobrym sposobem na jego odświeżenie jest malowanie kafli na podłodze. Jak to zrobić? O czym warto pamiętać? Odpowiedzi na najważniejsze pytania związane z tematem znajdziesz poniżej.

Malowanie kafli na podłodze

Aby renowacja podłogi przebiegła pomyślnie, należy kupić odpowiednią farbę. Taka farba powinna być dedykowana do farbowania kafelków, warto wybierać środki wysokiej jakości. Zawsze przed użyciem farby, warto zapoznać się z informacjami producenta, które zawarte są na opakowaniu produktu. Dzięki temu można zyskać pewność, że produkt sprawdzi się na kafelkach wymagających renowacji, a dodatkowo zyska się wiedzę, jak prawidłowo używać farby. Jest to bardzo ważne, gdyż stosowanie się do podanych na opakowaniu instrukcji oznacza możliwość uzyskania najlepszego efektu renowacji.

Przed przystąpieniem do malowania kafelków, należy je odpowiednio przygotować. Aby farba mogła do nich przylegać, należy je dobrze oczyścić. Jeśli na kafelkach widoczne są jedynie małe zabrudzenia, zwykłe mycie podłogi powinno okazać się wystarczające. Jeśli jednak kafelki dawno nie były odnawiane i są mocno zabrudzone, doskonale sprawdzi się gąbka w połączeniu z dobrej jakości płynem do czyszczenia kafelków. Bardzo ważne jest to, aby podczas czyszczenia nie zapominać o fugach, one także muszą być czyste. Aby uzyskać najlepszy efekt, warto zastosować szczoteczkę w połączeniu z płynem przeznaczonym do czyszczenia fug. Dobrym pomysłem jest także potraktowanie podłogi płynem odtłuszczającym. Po czyszczeniu kafelków, należy je dobrze osuszyć. Gdy podłoga jest już dobrze oczyszczona i wysuszona, należy zabezpieczyć miejsca, których nie chcemy pomalować taśmą malarską.

Po zabezpieczeniu wszystkiego co należy taśmą malarską, można przystąpić do gruntowania podłogi. W tym celu należy użyć specjalnego podkładu, można znaleźć go w sklepach z wyposażeniem budowlanym. Ten etap jest bardzo ważny, ma duże znaczenie dla efektu końcowego. Przed użyciem podkładu należy zapoznać się z instrukcją użytkowania i postępować dokładnie według opisanych w niej kroków.

Po gruntowaniu, można przystąpić do przygotowania farby. W tym przypadku także należy zapoznać się z instrukcją użytkowania. W zależności od marki farby oraz od rodzaju kafelków, kroki mogą się nieco różnić. Najczęściej należy podzielić farbę, pierwsza warstwa wymaga nałożenia jednej trzeciej produkty, a druga warstwa wymaga zużycia pozostałych części farby. Należy jednak pamiętać, że to w instrukcji można znaleźć odpowiednie wskazówki na ten temat. W zestawie znajduje się baza oraz aktywator, które należy ze sobą połączyć. Po wymieszaniu składników warto od razu przystąpić do malowania, gdyż po upływie określonego na opakowaniu czasu, farba traci swoje właściwości. Podczas malowania nie warto przesadzać z grubością warstw. Należy także pamiętać, aby jeszcze tego samego dnia usunąć farbę malarską. Fugi warto malować za pomocą małego pędzelka, dla jak największej precyzji.

Zakończenie

Jednym z najlepszych sposobów na odświeżenie kafli jest ich pomalowanie. W tym celu należy użyć wysokiej jakości farby dedykowanej do takiego rodzaju powierzchni. Przed malowaniem warto wyczyścić dokładnie podłogę oraz odtłuścić powierzchnię. Ważne jest także gruntowanie odpowiednim produktem, po czym można przejść do malowania kafelków. Zawsze warto pamiętać o zapoznaniu się z instrukcją użytkowania, zarówno jeśli chodzi o farbę do kafelków jak i o środek do gruntowania podłogi. Dzięki temu można bowiem uzyskać najlepszy efekt i cieszyć się doskonałym wyglądem odświeżonej podłogi.