Jaki spadek na tarasie?

Nachylenie to jeden z najważniejszych parametrów, które należy wziąć pod uwagę przy budowie tarasu.

Tarasy projektowane są w wielu różnych formach, ale każdy z nich powinien spełniać pewne standardy. Nachylenie musi wynosić 10-15%, tak aby był wygodny w użytkowaniu i nie powodował problemów z zalewaniem podczas ulewnych deszczy.

Najprostszą i najbardziej przystępną opcją dla nowoczesnego projektu jest użycie solidnych płyt betonowych o różnych rozmiarach. Ponadto, można to zrobić bez żadnych problemów, nawet bez profesjonalnej pomocy.

Najważniejsze jest, aby wziąć pod uwagę nachylenie i pożądaną równą powierzchnię. Aby to zrobić, użyj specjalnego narzędzia do określania spadku powierzchni – poziomu stolarza. Na jego płaskiej powierzchni należy narysować zarys przyszłego tarasu i zaznaczyć miejsca, w których będzie można umieścić bloczki. Najlepiej układać je stopniowo, od jednej strony do drugiej, tak aby tworzyły płynną linię. Jeśli używamy małych bloczków, nie ma sensu martwić się o ich wyrównywanie – wystarczy je odpowiednio ułożyć i połączyć zaprawą lub uszczelniaczem. Przy tworzeniu dużych tarasów należy wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki: grubość materiału i jego gęstość.

Istnieje kilka rodzajów tarasów:

  1.  Zwykły płaski taras, który najczęściej wykorzystywany jest jako salon lub “zielona” przestrzeń w domu. Ten rodzaj tarasu nie wymaga dodatkowych prac przy jego budowie.Doskonałym przykładem takiego tarasu jest ten, który powstał w domu na zdjęciu: skośny dach, pod którym można spacerować i odpoczywać, a także postawić huśtawkę dla dzieci.

    Drugi rodzaj zadaszonych tarasów płaskich wykonuje się z kamienia naturalnego i układa z płytek lub ze specjalnych powłok betonowych (warstwa gładkiej powłoki).

  2. Dachy nierówne lub skośne. Dachy te mają różne stopnie nachylenia, w niektórych przypadkach nawet do 40-45 stopni. Taki taras jest bardzo wygodny do umieszczenia pod nimi krzeseł, stołów, a nawet łóżek, jak również do zbudowania dużego miejsca do grillowania. Oczywiście, jeśli chcesz zainstalować nierówny dach w domu, powinieneś mieć pewne umiejętności budowlane – trudno jest to zrobić samemu.Do tego typu prac dekarskich wymaga profesjonalnego dekarza, który wykona wszystkie niezbędne prace pod nadzorem architekta.

    Taras jest miejscem, w którym spędza się większość czasu z rodziną. Dlatego należy upewnić się, że taras jest w dobrym stanie. Jeżeli nachylenie tarasu jest zbyt duże, nie będzie on bezpieczny w użytkowaniu. Ponadto, utrudni Ci to cieszenie się chwilami spędzonymi na nim. Dlatego konieczne jest zainstalowanie na tarasie jakiegoś rodzaju spadku, który sprawi, że korzystanie z niego będzie wygodniejsze dla wszystkich.

Jaki rodzaj spadku na tarasie?

Istnieje kilka rodzajów skarp, które możesz zainstalować na swoim tarasie. Duże znaczenie ma również materiał, z jakiego został on wykonany. Oto jeden z nich:

Beton Slope: Jest to jeden z najczęstszych rodzajów stoków, które można znaleźć na obszarach patio i innych obszarach zewnętrznych. Beton jest znany jako trwały, więc oznacza to, że taki stok będzie trwać długo bez żadnych uszkodzeń lub zużycia. Może również wytrzymać trudne warunki pogodowe, więc nie musisz się martwić o pęknięcia pojawiające się na nim z powodu ekstremalnych upałów lub zimna.

Kąt nachylenia spadku będzie miał wpływ na to, jak wiele czynności konserwacyjnych trzeba będzie wykonać.

Częstym błędem jest umieszczenie tarasu pod płaskim kątem, a w tym przypadku trudno będzie zorganizować wygodną przestrzeń do odpoczynku. Najczęstszym kątem jest 20 stopni, ale to wszystko zależy od ukształtowania terenu i innych czynników.

Lekkie nachylenie jest nie tylko dobre dla odprowadzania wody deszczowej, ale również daje większą wygodę poruszania się, zwłaszcza jeśli planujemy dużo się przemieszczać. Ponadto, dzięki odpowiedniemu nachyleniu można stworzyć dodatkowe pomieszczenia do przechowywania różnych przedmiotów. Jeśli nie ma przeszkód, które wpływają na wybór nachylenia, to 20 stopni będzie w sam raz.

Ale co jeśli są przeszkody?

W takim przypadku musimy zmienić kąt nachylenia, aby zapewnić dostęp do tarasu. Na przykład, jeśli chcemy wejść na taras z jednej strony, a druga strona nie ma żadnych stopni (lub schodów). W takim przypadku możemy śmiało założyć, że budując Państwa dom, nie było możliwości pozostawienia tych pomieszczeń tak, jak były pierwotnie przewidziane – pod płaskim kątem. Dlatego, aby łatwo wchodzić na taras i schodzić z niego, należy dokonać w tym miejscu korekty.