Jak położyć deskę tarasową? O tym warto pamiętać

Dobrze zaprojektowany i wyposażony taras daje wiele możliwości domownikom. Taras to doskonałe miejsce do wypoczynku, romantycznych kolacji, spędzania czasu z przyjaciółmi czy zabawy z dziećmi. Aby taras był w pełni funkcjonalny, warto zadbać o dobrze przygotowane podłoże. Jeśli szukasz odpowiedzi na pytanie, jak położyć deskę tarasową, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Poniżej znajdziesz kilka prostych wskazówek, których zastosowanie pozwoli uzyskać najlepszy efekt.

Układanie deski tarasowej – ważne wybory

Pierwszą ważną decyzją, którą należy podjąć, jest ta dotycząca rodzaju desek. Tutaj możliwości są naprawdę imponujące, a oto niektóre z nich:

  1. Drewno ipe – wybarwia się na kolor czarno kasztanowy, efekt jest bardzo ciekawy. Jeśli lubisz niebanalne tarasowe aranżacje, drewno ipe na pewno spełni Twoje oczekiwania. Ten rodzaj drewna jest wysoce odporny na najbardziej niekorzystne warunki atmosferyczne.
  2. Drewno kempas – z upływem czasu kolor drewna staje się ceglasto czerwony. Jest to kolejny rodzaj drewna na lata, któremu niestraszne są wymagające warunki pogodowe.
  3. Drewno cumaru – ten rodzaj drewna nie jest tak odporny jak poprzednie, ale ma swój urok. Drewno cumaru posiada ciekawą barwę, łączącą brąz i czerwień, można zauważyć także delikatne smugi w kolorze żółtym. Jeśli postawisz na ten rodzaj drewna, pamiętaj o regularnej impregnacji.

Kolejnym ważnym zadaniem jest wybór najbardziej korzystnego układu desek. Lepiej ułożyć je równolegle do wejścia, a może pod kątem lub prostopadle? Ta decyzja jest bardzo ważna, gdyż wpływa na wygląd tarasu. Warto przemyśleć zalety i wady wszystkich rozwiązań, a przede wszystkim zastanowić się, w jakim stylu pragnie się urządzić swój taras.

Układanie deski tarasowej

Przed przystąpieniem do układania deski, trzeba zadbać o dobre przygotowanie podłoża. Warto pamiętać, że podłoże powinno spełniać warunki zgodnie z przepisami budowlanymi. Przygotowanie obejmuje działania takie jak wykopanie miejsca na bloczki betonowe, oczyszczenie od narastających roślin, umieszczenie bloczków betonowych. Odpowiednie przygotowanie podłoża powinno zapewnić stabilność, twardość oraz jego gładkość. Jest to bardzo ważny etap, który wymaga dużej ilości pracy. Warto jednak się do niego przyłożyć, aby uzyskać najlepszy efekt, pozwalający na wygodne i bezpieczne użytkowanie tarasu.
Deska tarasowa musi być zamontowana na legarach o odpowiedniej gęstości. Odstęp pomiędzy deskami powinien wynosić co najmniej 6 mm. Deski należy mocować do legarów za pomocą solidnych wkrętów o odpowiedniej długości. Warto wykorzystać wkręty specjalnie dedykowane do montażu desek tarasowych. Takie wkręty można zakupić w sklepie budowlanym. Warto użyć gumowych podkładek, które dodatkowo będą izolowały legar do podłoża. Przy montażu wkrętów należy ustawić wolniejsze obroty wkrętarki. Deski należy układać słojami do podłoża, dzięki czemu można zapobiec ich odkształcaniu. Nie należy pozostawiać długiego odcinka deski bez wkrętu, gdyż może to powodować wyginanie desek na obrzeżach tarasu. Warto pamiętać, że sposób montażu desek tarasowych zależy od ich rodzaju.

Pielęgnacja tarasu

Aby cieszyć się pięknym tarasem jak najdłużej, warto regularnie dbać o deski tarasowe. Niezbędne jest używanie oleju lub innego, dedykowanego środka przeznaczonego do konserwacji. Zawsze przed podjęciem się tego ważnego zadania, należy zapoznać się z instrukcją umieszczoną na opakowaniu środka. Dzięki temu można uzyskać najlepszy możliwy efekt. Warto również pamiętać, aby nie nakładać grubej warstwy środka impregnującego. Olejowanie warto przeprowadzać dwa razy w roku, wiosną oraz wczesną jesienią.
Poza olejowaniem, trzeba pamiętać o tarasie także na co dzień. Warto regularnie usuwać z niego zanieczyszczenia, takie jak liście czy piasek, również śnieg trzeba usuwać regularnie.