Donice ogrodowe i ich samodzielnie wykonanie
Piękny ogród to nie tylko skoszona trawa i odpowiednio posadzone rośliny, ale również wiele innych elementów, które stanowią o całości. Jednym z tych, który zdobywa sobie coraz większą popularność z pewnością są donice ogrodowe. Rośliny w donicach można bowiem dowolnie przestawiać, tym samym tworząc wymarzoną przestrzeń w ciągu kilku chwil. Ponadto wiele roślin które są popularne w ogrodach czas zimy musi spędzić w pomieszczeniu. Posadzenie ich w donicach pozwoli na bezproblemowe przenoszenie ich do pomieszczeń. Na rynku jest bardzo wiele różnorodnych donic z przeznaczeniem do ogrodu, jednak coraz więcej osób poszukuje sposobu na ich samodzielne wykonanie. Dzięki temu można zrobić donice nie tylko w interesującej wielkości ale również w sposób dopasowany do wymagań właścicieli.
Betonowe donice – stabilne i proste w wykonaniu
Jednymi z częściej wybieranych do ogrodu są donice wykonane z betonu. Jeśli mowa o samodzielnym ich wykonaniu, okazuje się iż nie sprawia to zbyt dużego problemu. Jedną z ich zalet jest to, że są dość ciężkie i tym samym stabilne, dlatego posadzone w nich rośliny opierają się podmuchom wiatru. Samodzielne wykonanie donic z betonu nie jest trudne, wystarczy jedynie odpowiedni materiał i wybór formy w jakiej ma być donica. Dość prostym sposobem jest korzystanie z dwóch pojemników, z których jeden jest mniejszy. Wkłada się go do wewnątrz większego pojemnika, po czym przestrzeń pomiędzy ich ściankami wypełnia betonem. Po wyschnięciu powstaje niemalże gotowa donica. Warto pamiętać, iż struktura donic może być formowa, na przykład dzięki stosowaniu materiałów o ciekawej fakturze. Ciekawym sposobem na wykonywanie donic i innych przedmiotów jest modelowanie tkanin moczonych w betonie czy cemencie. Można im nadawać dowolne kształty, a dla uzyskania efektu grubszych ścianek można wykorzystać kilka warstw.
Drewniane donice i ich samodzielne wykonanie
Wiele osób poszukuje także sposobu, jak zrobić donice ogrodowe z drewna. Tutaj konieczne jest przygotowanie właściwego materiału, idealnie sprawdzą się przycięte na właściwy wymiar deski. Powinny one zostać zaimpregnowane, co będzie je właściwie chronić przed wpływem warunków pogodowych. Aby uniknąć wsiąkania wilgoci w drewna i przeciekania przez deski, wnętrze donicy powinno zostać wyłożone odpowiednio dobraną folią. Dzięki temu donica nie sprawi problemów podczas jej użytkowania i będzie służyć przez długi czas. Folia powinna być odpowiedniej grubości aby pod naciskiem wsypanej do wnętrza ziemi jak również upływu czasu i związanej z tym korozji folia nie uległa zniszczeniu.
Sznurek jako produkt na donice
Ciekawym pomysłem jest wykorzystanie sznurka jako materiału na donice ogrodowe. Poza nim potrzebny będzie pojemnik, na przykład stare wiadro czy podobne, w zależności od oczekiwań co do wielkości doniczki. Sznurkiem należy dokładnie okleić pojemnik, można do tego wykorzystać na przykład klej na gorąco. Aby zapobiec wnikaniu wilgoci, całość można pomalować farbami przeznaczonymi na zewnątrz lub polakierować, zachowując kolor sznurka. Ciekawie się prezentują, jednak ich pewnym minusem jest to, że są sporo lżejsze niż donice betonowe lub drewniane. Aby więc zapobiegać ich przewracaniu przez wiatr na dno donicy można wlać nieco betonu lub wsypać trochę kamieni.
Jak dobrać donice do ogrodu?
Decydując się na donice do ogrodu, zwłaszcza samodzielnie wykonywane ich wygląd powinien być dobrany do ogólnego wyglądu ogrodu. Jeśli większość dodatków czy taras są wykonane z drewna, wówczas na pewno dobrym pomysłem będzie wykonanie donic również z tego materiału. Betonowe donice doskonale sprawdzą się w ogrodach, które stylizowane są na nowoczesne. Samodzielnie wykonywane donice z pewnością będą stanowić ciekawy dodatek, a właściciele ogrodu będą dumni z powodu samodzielnie zrealizowanych prac.