Bloczki betonowe jako materiał na taras

Taras przy domu to miejsce, które dla jego właścicieli zazwyczaj ma bardzo duże znaczenie. Stanowi miejsce odpoczynku, a jego właściwe wykonanie powoduje, że można z niego korzystać bez problemów praktycznie o każdej porze roku. Bezpośrednie wyjście z domu na taras, który często jest zadaszony sprawia, że bywa on traktowany jako część domu a nie oddzielne miejsce. Aby jednak było to możliwe, konieczne jest przede wszystkim jego właściwe zaprojektowanie i wykonanie. Niezwykle często bowiem taras jest wykonywany znacznie później niż dom, w momencie gdy otoczenie domu jest już nieco bardziej zagospodarowane.

Jak odpowiednio zaprojektować taras?

Przy projektowaniu tarasu istotne jest właściwe dopasowanie jego wysokości do wysokości wejścia do domu i ilości schodów, aby wygodnie można było zejść do ogrodu. Oczywiście nie można zapominać również o tym, aby powierzchnia tarasu była odpowiednia. Jeśli ktoś planuje często wykorzystywać taras do wypoczynku z pewnością jego powierzchnia powinna być na tyle duża, aby umożliwiać postawienie mebli oraz swobodne przemieszczanie się po tarasie. Inną kwestią także pozostaje wybór metody, przy pomocy które taras będzie wykonany. Bloczki betonowe są materiałem, który jest bardzo często wykorzystywany jako materiał do budowy tarasu. Ze względu na swoje właściwości ich zastosowanie daje pewność odpowiedniej trwałości konstrukcji jak również bezproblemowego korzystania z tarasu przez wiele lat.

Bloczki betonowe jako fundamenty

Budowa tarasu z bloczków betonowych bardzo często polega na ich wykorzystaniu jako materiał na fundamenty i ścianki. Po określeniu wielkości tarasu wykonuje się zazwyczaj betonowe fundamenty, na których osadza się bloczki betonowe. Wykonuje się je zarówno po zewnętrznej stronie jak również od strony budynku. W ten sam sposób wykonuje się również schody, a raczej ich zewnętrzna krawędź. Bloczki powinny zostać odpowiednio ułożone, szczególnie jak mowa o wykonaniu odpowiedniego spadku. Po postawieniu ścianek i ich związaniu przestrzeń pomiędzy nimi wypełnia się zazwyczaj betonem. Stanowi on doskonałą podstawę i zapewnia trwałość konstrukcji na wiele lat. oczywiście całość tarasu powinna zostać przykryta wybranym wcześniej materiałem. Najpopularniejszymi są kostka brukowa oraz drewno. W przypadku kostki brukowej układana jest ona na warstwie betonu, od której oddziela ją najczęściej tak zwany plant piaskowy. Gdy mowa o nawierzchni z drewna, konieczne jest odpowiednie zaizolowanie podłoża, aby drewno nie uszkodziło się w czasie jego użytkowania i aby nie traciło swoich właściwości oraz dobrego wyglądu.

Bloczki betonowe pod taras na legarach

Dość popularną konstrukcją tarasu jest jego wykonanie na legarach, opierających się na właściwie wbudowanych w grunt palach lub bloczkach betonowych. Taka konstrukcja jest znacznie lżejsza, często wykonywana jest na przykład przy domkach letniskowych, gdzie doskonale się prezentuje. Bloczki betonowe w takiej konstrukcji stanowią podporę dla kolejnych belek konstrukcyjnych. Powinny być one osadzone w gruncie na odpowiedniej wysokości, ponadto ważne jest, aby były mocno osadzone w gruncie. Zaletą bloczków jest to, że bardzo często nie ma konieczności stosowania dodatkowych materiałów, wystarczy jedynie ułożyć bloczki na gruncie. Po umieszczenie na nich elementów konstrukcji jej obciążenie sprawi, że nie będą się one przemieszczać i jednocześnie nie będą się zapadać. Bloczki betonowe często są wybierane przede wszystkim ze względu na ich dość przystępną cenę jak również na łatwość ich stosowania. Dostępne są w bardzo wielu wymiarach, co sprawia, że bez problemu można wybrać idealne do wykonania konkretnej konstrukcji. z każdym rokiem rośnie ilość pomysłów na wykonanie tarasu, tym samym również zwiększa się ilość możliwość zastosowania bloczków betonowych do ich wykonywania.